2015-2016 Sezonu Öncesi Beklentiler&Tahminler

tanerkandemir
12 dakikalık okuma
Milan 2015-2016 İdeal 11’i

Milan 2015-2016 İdeal 11’i

Serie A’da yeni sezon bu akşam başlıyor. Geçen sezonu hayal kırıklığı ile tamamlayan Milan, 2015-2016 sezonu öncesinde son yıllardaki en hareketli transfer sezonunu gerçekleştirdi. Transfer dönemi henüz sonlanmasa da, kadromuz neredeyse son halini aldı. Bu yazımda, gelecek sezon için muhtemel saha dizilişimiz, takımda beklentiler ve tahminlere yer vereceğim.

2015-2016 Sezonu Öncesi Beklentiler & Tahminler:

Geçen sezonu 10. sırada tamamlayan ekibimiz, yeni sezon öncesinde kesenin ağzını açarak transferde oldukça cömert bir yaz sezonunu geride bıraktı. Özellikle takımın Tayland’lı iş adamı Bee Taechaubol tarafından yatırım alması ve 2 sezondur Avrupa’daki şampiyonalara katılamamak, yönetimi mecburi olarak transfer yapmaya yönlendirdi.

Sadece Milan’ın değil, İtalya’daki diğer büyük takımlarında son derece hareketli bir yaz sezonu geçirdiğini belirtmek gerekiyor öncelikle. Juventus’un geçen sezon Şampiyonlar Ligi Finali’nde yer alması, Yedi Kız Kardeşler’i (Milan, Inter, Juventus, Roma, Lazio, Napoli, Fiorentina) harekete geçirmeye teşvik etti. Lige son derece kaliteli oyuncular, özellikle de golcüler katıldı 2015-2016 sezonu öncesinde.

Milan için hedef, kesinlikle ilk 3 olarak belirlenmiş durumda. Avrupa Ligi’nden ziyade, hedef Şampiyonlar Ligi olarak belirlenmiş durumda. Bu da son iki sezona bakılınca oldukça zor gözükse de, yapılan hamleler ve hazırlık maçlarında oynanan oyun umut veriyor.

Öncelikle takımın muhtemel dizilişi ve bu dizilişte yer alacak oyuncuları incelemek istiyorum. Son 2 sezonu, 4-3-3 denemeleri ile geçirdik ve çok verim alamadık. Yeni teknik direktörümüz S. Mihajlovic, takımı alışık olduğu düzen olan 4-3-1-2 ile sahaya süreceğini belirtti. Hazırlık maçlarında hep bu düzende oynadık. Diğer birçok sisteme göre daha kompakt olan 4-3-1-2 dizilişi, İtalyan Futbolu’na ve takımımızın mevcut kadrosuna çok daha uygun bir sistem. Mücadelenin genelde orta alanda yaşandığı bu diziliş, daha az golün olduğu, skor farkının az olacağı maçlara olanak sağlıyor. Bu sezon sıklıkla 1-0, 2-0, 2-1 gibi sonuçlar alacağımızı tahmin etmek, çok da zor değil.

Mevkiler ve bu mevkilerde yer alacak muhtemel oyuncularımıza gelince:

Kale: Kalede yine D. López olacaktır. Geçen sezon iyi bir performans gösterdi. En olgun yaşlarında şu anda. Kendisini zorlayacak bir isim yok yedeklerde. Yokluğunda, Abbiati şans bulacaktır. Genç kalecimiz Donnarumma ise, henüz formayı kaldırabilecek düzeyde değil. Agazzi’den ise kendisine kulüp bulması istenmişti. Henüz bulmadı.

Sağ Stoper: Stoper mevkisi, sezon öncesi büyük soru işareti barındıran bir mevki. Mihajlovic hazırlık maçlarında hangi ikili ile oynayacağını açıkça belirtmedi hiçbir zaman. Mexes sağ stoper için en ideal isim olarak gözüküyor. Sert savunma özellikleri ile, savunmadaki direnci artıracaktır tecrübeli Fransız stoperimiz.

Sol Stoper: Savunmadaki diğer ismimiz, Mihajlovic’in özellikle istediği eski öğrencisi, 25 M €’ya transfer edilen Romagnoli olacaktır. Romagnoli henüz 20 yaşında. İtalya’nın en fazla gelecek vaat eden defansı şu anda. Yeni Nesta benzetmeleri şimdiden başladı. Perugia ile oynanan kupa maçında, son derece sakin olduğunu, liderlik dahi yapabileceğini gördük.

Diğer adaylar; Paletta, R.Ely, Zapata, Alex ve Zaccardo. Paletta’nın sıklıkla kadroda yer alacağını düşünüyorum. Altyapımızda yetiştikten sonra bu yaz takıma geri dönen genç stoperimiz R.Ely’ye de teknik ekip güveniyor. Diğer aday ise, sakatlık dönüşü Zapata olacaktır. Alex’in ayrılma durumu var. Yakın zamanda bir başka kulübe gidebilir. Zaccardo ise, teknik ekip tarafından düşünülmeyen bir isim. Halen kulüp bulamadı kendisine.

Sağ Bek: Bu sezon bek mevkilerinde forma savaşı olacaktır. Abate sağ bek için en büyük aday olsa da, De Sciglio’nun da sıklıkla yer bulacağı aşikar. Genç oyuncumuz Calabria’da zaman zaman yer alacaktır bu mevkide. Zapata ise, son çare olarak kullanabileceğimiz bir oyuncu sağ bekte.

Sol Bek: De Sciglio ile Antonelli arasında büyük bir forma savaşı olacak sol bek için. De Sciglio şu anda bir adım önde gözüküyor. Antonelli’nin formayı kapması durumunda, De Sciglio sağ bek olarak oynayabilir. Tatlı bir rekabet olacak bu sezon beklerde. Calabria’da tıpki De Sciglio gibi her iki bekte de oynayabileceğini gösterdi hazırlık maçlarında. Forma bulması muhtemel son oyuncumuz Calabria bu mevkide.

Ön Libero (Regista):. Kale gibi, yeri tartışılmaz bir mevki de burası. De Jong formanın sahibi olacaktır. Şu an oldukça iyi bir ön libero oldu Hollandalımız. Defanstan oyun kurma, oyunu kanatlara açma konusunda, takımdaki en iyi isim. Hücum aksiyonlarında çok fazla yer almasa da, defansif ihtiyaçları karşılaması fazlası ile bu açığını kapatıyor. Ayrıca sezonun büyük bölümünde kaptanlık pazu bandı kendisinde olacaktır. Kendisinin yedeği, Montolivo olacaktır. Poli’nin de bu görevi yapabileceğini düşünüyorum.

Sağ Ön Orta Saha: Kısaca sağ iç. Roma’dan bir diğer transferimiz Bertolacci, bu mevki için en büyük aday. İtalya’nın önemli orta sahalarından birisi olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Dikine çıkışları oldukça etkili. Mevcut düzenin en belirleyici mevkisinde yer alması, sorumluluğunu artıracaktır. Bunun altından kalkması, en büyük temennimiz.

Sol Ön Orta Saha: Sol iç mevkisinde forması garanti bir isim var: Bonaventura. Geçen sezonun en verimli oyuncularından birisi olan olan Bonaventura, farklı mevkilerde de oynayabilmesine rağmen, en fazla verim sağlayabileceği yer sol iç gibi gözüküyor. Performansı ile milli takımda da yer alan Bonaventura, yenilenen Milan’ın en önemli yüzlerinden birisi. Bu sezon sürpriz golcü kimliğine çok ihtiyacımız olacak Bonaventura’nın.

İç mevkiler, 4-3-1-2 sisteminin en önemli mevkileri. Dolayısı ile buradaki oyuncularımızın gerçekten de çok yönlü olabilmeleri lazım. Ön libero gibi oynayabilmek, forvet arkası gibi konumlanabilmek, kanatlarda bindirme yapan beklere destek olabilmek, oyunu dikine açabilmek, oyuncu eksiltebilmek vs.. gibi bir çok şeyi yapabilmeleri lazım. Bertolacci ve Bonaventura, gelecek vaat eden oyuncularımız. Kendilerine bu sezon çok iş düşüyor. Kaptan Montolivo, bu mevkiler için en büyük alternatif konumunda şu anda. Poli ve Mauri de yer bulacaklardır. Son zamanlarda bir orta saha transferi söylentileri var. Eğer ki bir orta saha alınacaksa, ilk 11’i zorlayacak bir isim olmalı. Poli’den daha az şans bulacak birisi olmamalı kesinlikle.

Forvet Arkası (Trequartista): Bu bölgede oynaması en muhtemel isim, Honda. Asıl mevkisi forvet arkası olan Japon yıldızımız, son sezonu genelde sağ açık olarak geçirdi ve pek verimli olamadı. Bu sezon öncesi ise, forvet arkasında son derece iyi bir görüntü verdi. Golcü kimliğini de ortaya çıkarmalı. Beklentimiz büyük kendisinden. Diğer adaylar ise, Bonaventura, Menez, Suso, Cerci. Skor korumak gerektiğinde, Bonaventura buraya kaydırılabilir. Tersi bir durumda ise, Menez 3. forvet gibi burada oynayabilir. Suso ve Cerci ise kısıtlı olarak formayı alacaklardır.

Sağ Forvet: Bacca bu sezonki en yüksek bonservis ödenen oyuncumuz. Hazırlık maçlarında, hücuma farklı bir soluk getireceğini gösterdi. Pozisyon yaratma konusunda oldukça iyi. Saf santrafordan ziyade, kendi fırsatını yaratan bir forvet Bacca. En fazla beklenti olan oyunculardan bir tanesi.

Sol Forvet: Forvetteki diğer forma, Shaktar’dan aldığımız L.Adriano’nun olacaktır. Adriano fiziği ile İtalya Ligi’ne uygun bir oyuncu. Tekniği ve bitiriciliği, lig ortalamasının oldukça üzerinde. Takım ile uyum sağladıkça, durdurulması zor bir oyuncu olacaktır.

Forvet mevkisindeki diğer adaylar arasında Menez ön plana çıkıyor. Geçen sezon en fazla gol atan oyuncumuz, mevkisindeki kaliteli isimler ile forma şansı yapacak bu sezon. Zaman zaman bu 3’lü birlikte de oynayacaktır. Matri de, Mihajlovic’in şans vereceği isimlerden. Cerci ve Niang ise, daha kısıtlı şans bulacaklardır.

İdeal 11 bu şekilde gözükse de, cezalar, sakatlıklar, formsuzluk vs.. gibi sebeplerden dolayı kadromuz sıklıkla değişecektir. Yedekler kısmında ilk bölümde yer alan 3 isim, (Montolivo, Antonelli ve Menez) 11 oyuncusu gibi de düşünülebilir. Sıklıkla 11’de maça başlayacaktır bu 3 isim. Ardından gelen isimler ise, oyunun gidişatına göre değerlendirilecek isimler. Yedeklerin son bölümündeki isimler ise, yaz transfer dönemi bitmeden takımdan ayrılması muhtemel oyuncularımız.

İdeal dizilişte kaptanlık bandı, 2. kaptanımız  De Jong da olacaktır. Hatta kendisinin kaptan yapılacağı söylentileri de bir ara gündemi meşgul etti. Kaptan Montolivo bu durumu kabul eder mi, bilemiyoruz. Ancak De Jong’a kaptanlık daha fazla yakışıyor.

Teknik Direktör: Oyuncular kadar teknik direktörü de değerlendirmek lazım. Sinisa Mihajlovic İtalya Ligi’ni tanıyan bir teknik adam. Yaşı genç olsa da, tecrübeli bir isim. Mourinho ile birlikte çalıştı. Inzaghi ve Seedorf’a göre artıları çok daha fazla. Özellike ligi tanıması noktası çok önemli. Ben kendisinin takıma oldukça faydalı olacağını düşünüyorum. Belli bir karakter ortaya koymamızı sağlayacaktır Mihajlovic.

Fark Yaratabilecek İsimler: Bacca, Abate, Bonaventura, bu sezon ön plana çıkmasını beklediğim isimler. Bacca’nın gollerinden çok asistlerini izleriz gibi düşünüyorum. Abate, bu sistemde çok fazla ileriye çıkacak ve etkili ortaları ile bir tehdit olacaktır. Bonaventura bizde ki çaylak sezonunu atlattı ve takım kimyasının oturması konusunda çok daha etkili olacaktır bu sezon.

2015-2016’da ne yaparız?

Serie A’daki rakiplerimiz son derece iyi transferler yapsa da, transfer şampiyonu Milan gibi gözüküyor şu anda. Tabii bizim buna ihtiyacımız, herkesten çok daha fazla idi. Takım biraz seviye atladı. Diğer rakiplerimiz ile olan kadro kalitesi farkı kapandı. Ritmini bulduğu takdirde, 3. olabilecek potansiyel fazlası ile var takımda.

Avrupa’da yer alamadığımız için, İtalya Kupası’na da odaklanabiliriz. Uzun süredir bu kupayı kazanabilmiş değiliz. Güzel bir hedef olabilir İtalya Kupası.

2015-2016 sezonu öncesi beklentiler ve tahminler bu şekilde. Dileriz ki tahmin ettiğimizin çok üzerinde bir performans ile kupalar kaldırırız.

Forza Milan!.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top
Taner Kandemir Blog Sayfası | 2024